Diş Tedavisinde Hipnoz

Uzmanlar, diş hekimliğinde önemli bir yeri olan hipnoz hakkındaki ön yargılara dikkat çekerek, “Hastalarda uyursam bütün sırlarım açığa çıkar, kendimden geçerim, her şeyi söylerim ve kontrolümü kaybederim gibi korkular var ama bunların hiçbiri gerçekçi değil” diyor.

Her Derde Deva Değil !
Hipnoz, özellikle diş hekimi korkusu yaşayan hastalarda etkilidir. Diş hekimleri belli bir eğitim aldıktan sonra diş tedavisinde hipnoz yöntemini kullanabilirler. Hipnoz, bazılarının iddia ettiği gibi her derde deva bir tedavi ya da ilaç değil, sadece bir yöntemdir. Hipnozla kişinin korkuya ilişkin sorunları ortadan kaldırılır, sakinleştirilip tedavileri rahatlıkla yapılabilir. 

Hipnoz Korkuda Etkili Oluyor
Diş hekimliğinde kullanılan hipnoz yöntemi ‘telkin yeteneğinin artması’ şeklinde tanımlanabilir. Hipnozda kişinin korkularını gidermeye yönelik telkinlerde bulunulur. Diş hekimi korkusu çok sık rastlanan bir durumdur, hastaların bazıları bu korkunun nedenini bilir, bazıları bilmez. Sebebi bilinsin ya da bilinmesin korku durumlarında hipnoz çok etkili olmaktadır. Hipnoz altında bilinç dışı açıktır, verilen telkinlerle hastanın korkularını silinir. Hastanın diş çektirme gibi düşünceler yerine daha hoş ve güzel şeyler düşünmesi sağlanır ve tedavi o rahatlık içinde gerçekleştirilir. 

‘Bütün Sırlarım Açığa Çıkar’ Korkusu Yaşanıyor 
1800’lü yıllarda başlayan ve İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaygınlaşan diş hekimliğinde hipnoz iletişime açık 7’den 70’e her hastaya uygulanabilir. ‘Diş tedavisinde hipnoz sakıncalı mı, değil mi’ tartışmasının sık sık yaşandığı hipnoz konusunda yanlış bilgi ve ön yargılar yaygındır. İnsanlar hipnozu ruhlarla, gizli güçlerle alakalı bir durum sanabilmekte ya da hipnoz yapıldığında bilincin kaybolacağına ilişkin korkular yaşayabilmektedir. Hipnoz altındaki kişinin görünümü uyuyan bir insana benzediği için buna uyku denebilmektedir, oysa hipnoz altındayken insan her şeyi duyar, istediğine cevap verip, istemediğine ise cevap vermeyebilir.

Hastaya istemediği bir şey yaptıramazsınız
Çok derin hipnozda bile kişiyi ahlaki ya da kişilik özelliklerine ters bir davranışta bulunduramazsınız, bu mümkün değildir. Hipnozun sakıncalı olduğu yönünde tartışmalar yaşanıyor, insanlarda ‘uyurum da uyanamam, bütün sırlarım açığa çıkar, kendimden geçip her şeyi söylerim, ne olacağını bilemem ve kontrolümü kaybederim’ gibi soru ya da kaygılarla sık karşılaşılır ama bunların hiçbiri gerçek değildir. 


Mecidiyeköy Hospitadent

Başhekim Dt. Yiğit Emrah KURT

THE STEVIE
AWARDS
2018

YILIN EN YENİLİKÇİ MÜŞTERİ HİZMETLERİ ÖDÜLÜ

SAĞLIK
TURİZMİ BİRİNCİSİ

DİŞ TEDAVİ HİZMETLERİNDE1., TÜM SAĞLIK KURULUŞLARI ARASINDA 15.

TÜRKİYE'NİN
EN ÇOK ÇALIŞANI
OLAN LİDER DİŞ SAĞLIĞI
GRUBU

EN KISA SÜREDE

SİZİ ARAYALIM

×MENÜ Anasayfa Kurumsal Hizmetlerimiz Hekimlerimiz Kampanyalar Makaleler İletişim

EN KISA SÜREDE

SİZİ ARAYALIM