Diş İmplantı Çene Kemiğinin Erimesini Engelliyor

Dental Group Hospitadent Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Merve Erişen, "Sağlıklı dişler varlıklarını sürdürdükleri müddetçe çene kemiğinde erime olmaz ancak diş kaybı sonrası ilgili bölgelerde çene kemiği hacminde azalma görülebilir. 

Dental Group Hospitadent Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Merve Erişen, "Sağlıklı dişler varlıklarını sürdürdükleri müddetçe çene kemiğinde erime olmaz ancak diş kaybı sonrası ilgili bölgelerde çene kemiği hacminde azalma görülebilir. Eksik dişimizin yerine gelen implant, çene kemiğimizi destekleyerek kemik erimesine engel olur." ifadelerini kullandı. 

Dental Group Hospitadent açıklamasında görüşlerine yer verilen Erişen, diş implantlarının titanyum olarak adlandırılan biyolojik olarak dokuyla uyumlu ve alerji yapmayan malzemeden üretildiğini belirtti. 

Diş implantının, çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökü olarak tanımlandığını ifade eden Erişen, implantın üzerine yapılan kaplamayla birlikte, doğal dişi en iyi şekilde taklit ettiğini aktardı. Erişen, implantın bir veya birden fazla dişini kaybetmiş bireylerde diş eksikliğine bağlı yitirilen çiğneme fonksiyonu ve estetiği geri kazandırdığını dile getirdi. 

Erişen, "Sağlıklı dişler varlıklarını sürdürdükleri müddetçe çene kemiğinde erime olmaz ancak diş kaybı sonrası ilgili bölgelerde çene kemiği hacminde azalma görülebilir. Eksik dişimizin yerine gelen implant, çene kemiğimizi destekleyerek kemik erimesine engel olur." ifadelerini kullandı. 

Bu nedenle implantların doğal dişleri taklit eden protezler oldukları için diş eksikliğine bağlı kemik erimelerini önlemeleri açısından büyük öneme sahip olduğunu bildiren Erişen, implantların bir diğer avantajının da, sabit protez yapılamadığı, tamamen dişsiz ya da dişsiz sonlanan çenelerde sabit protez yapmayı mümkün kılması olduğunu kaydetti. 

"Hekimin tecrübeli bir uzman olmasına ve güven vermesine dikkat edilmelidir" diyen Erişen, "Tam dişsiz çenelerde "damak" olarak bilinen tam protezlerin, çiğneme ve konuşma gibi fonksiyonlar esnasında hareketini önlemek için implantlardan faydalanılabilir. Böylece sabit implant protezine uygun olamayan çenelerde, az sayıda implanttan destek alınarak yapılacak implant üstü tam protezlerle de hastanın konforu arttırılarak başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür." açıklamasında bulundu.

Kaliteli bir implantın kemikle sorunsuzca birleşeceğini ve ileri dönemlerde sorun yaşama ihtimalinin düşük olacağını belirten Erişen, şunları kaydetti:  "Dikkat edilmesi gereken unsurların başında implantı uygulayacak hekimin alanında tecrübeli bir uzman olmasına ve her şeyden önce hastaya güven vermesine dikkat edilmelidir. Uygulayacağı implant markasını paylaşmaktan çekinen kliniklere karşı dikkatli olunmalıdır. Kaliteli implant kullanan klinikler implantın markasını hastayla paylaşmaktan çekinmezler, üstelik herhangi bir aşamada implantla ilişkili olası sorunlar için ömür boyu garanti belgesi verirler. Erişen, “yaptıracağınız implantın ömür boyu garanti kapsamında olacağından emin olmalısınız." diye ekledi.

Milliyet


PAYLAŞ:

THE STEVIE
AWARDS
2018

YILIN EN YENİLİKÇİ MÜŞTERİ HİZMETLERİ ÖDÜLÜ

SAĞLIK
TURİZMİ BİRİNCİSİ

DİŞ TEDAVİ HİZMETLERİNDE 1., TÜM SAĞLIK KURULUŞLARI ARASINDA 15.

TÜRKİYE'NİN
EN ÇOK ÇALIŞANI
OLAN LİDER DİŞ SAĞLIĞI
GRUBU

EN KISA SÜREDE

SİZİ ARAYALIM

×MENÜ Anasayfa Kurumsal Hizmetlerimiz Hekimlerimiz Kampanyalar Makaleler İletişim