Oruçluyken Dişiniz Ağrıyorsa İşte Çözüm!

Oruçluyken Dişiniz Ağrıyorsa İşte Çözüm !


Diş ağrılarının; 20 yaş diş ağrıları, diş sinirindenkaynaklanan ağrılar, diş ve diş eti iltihabı ağrıları, eklem ağrıları gibi pek çok nedenden kaynaklandığını söyleyen Hospitadent Diş Sağlığı GrubuYönetim Kurulu Üyesi Diş Hekimi Recep Eşkar, “Öncelikle diş ağrısının nedenkaynaklandığı tespit edilmeli ve buna uygun bir tedavi uygulanmalıdır. Çoğu kişi diş ağrısı sırasında ağrıyı hafifletmek adına kulaktan dolmabilgilerle hareket ediyor ve dişe  aspirin, kolonya yerleştiriyor. Bunlarkesinlikle doğru değildir. Diş ağrısı tespiti ve tedavisinin  sadece dişhekimi tarafından yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Ancak diş hekiminegidinceye kadar ağrıyı hafifletmek için bazı çözüm önerileri de bulunmaktadır.Oruçluysanız ve dişiniz ağrıyorsa ağrıyan diş bölgesine soğuk kompresuygulaması geçici olarak ağrıyı hafifletir” dedi.

Hospitadent Diş SağlığıGrubu Yönetim Kurulu Üyesi Diş Hekimi Recep Eşkar, diş ağrısı sırasında  ağrıyı hafifletmedeuygulanabilecek doğal çözümleri şöyle sıraladı:
1- Diş fırçalamak  çürüğe sıkışmış ve ağrıya neden olan besinleriuzaklaştırmaya yardımcı olur. Dişlerin diş ipi ile temizlenmesi ve fırçalamaağrının azalmasına neden olur.
2- Sirkeli su ve tuzlu su gargarası diş ağrılarını kısmen uyuşturur. Dişibakterilerden temizler ve şişlikleri azaltır. Diş eti ve açık diş çürüklerinedezenfektan etkisi vardır.
3- Diş hekiminizin önerisiyle ve kullanım şartlarına uyarak ağrı kesici almanızağrınızı belirli bir süre için geçirecektir.
4-  Dişe kesinlikle  aspirin, kolonya, alkol konulmamalı bunlarınyerine karanfil yağı tercih edilmelidir.  Karanfil yağı veya kuru karanfilyüzyıllardır enfeksiyonu tedavi etmede kullanılır.
Diş ağrısına iyigelen karanfil yağı anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Eugenoldenilen güçlü bir madde içerir. Bakteri öldürmeye yarayan bu madde dişmacunlarında da vardır. Kuru karanfil ağrıyan bölgeye konup bekletilirse obölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltır. Ayrıca antibakteriyel özelliğindendolayı çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere etki eder.
5- Buz uygulaması; ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması  geçiciolarak ağrıyı hafifletebilir.  Bu durumun tam tersi olarak ağrıyan dişbölgesine sıcak kompres uygulaması  geçici olarak ağrıyı hafifletebilir.
6- Gece
diş ağrısıoluşmuşsa, yatar durumda olmak ağrıyı artıracağından yastık yükseltilebilir.

PAYLAŞ:

THE STEVIE
AWARDS
2018

YILIN EN YENİLİKÇİ MÜŞTERİ HİZMETLERİ ÖDÜLÜ

SAĞLIK
TURİZMİ BİRİNCİSİ

DİŞ TEDAVİ HİZMETLERİNDE 1., TÜM SAĞLIK KURULUŞLARI ARASINDA 15.

TÜRKİYE'NİN
EN ÇOK ÇALIŞANI
OLAN LİDER DİŞ SAĞLIĞI
GRUBU

EN KISA SÜREDE

SİZİ ARAYALIM

×MENÜ Anasayfa Kurumsal Hizmetlerimiz Hekimlerimiz Kampanyalar Makaleler İletişim