Cercon Kaplama

Seramik ve zirkonyum kelimelerinden türetilen Cercon, diş hekimliğinde kullanılan en popüler zirkonyum seramik restorasyonlarından biridir. Doğal görünümü ve dayanıklılığı ile doğal dişlerden neredeyse ayırt edilemeyen Cercon kaplamaların altyapı malzemesi zirkonyumdan, üst kaplaması ise seramikten imal edilir.

Zirkonyum nedir?

Zirkonyum, dayanıklılık açısından titanyuma benzer özelliklere sahiptir. Kimyasal olarak reaksiyona girmediği için dental uygulamalar için önemli bir materyaldir. Tüm porselen restorasyonlardan daha güçlüdür ve dayanıklılık gerektiren uygulamalar için daha iyi bir alternatiftir. Opak olması, doğal dişlerle uyumluluğu artırır. Zirkonyumu, diş kaplaması için iyi bir seçim haline getiren birçok özellik vardır.

Bu özelliklerden bazıları şunlardır:

  • Doğal dişlerle uyumlu beyaz bir renk, saydam görünüm
  • Yüksek sertlik seviyesi
  • Kırılmalara karşı yüksek dayanıklılık
  • Yüksek aşınma direnci
  • Oksidasyona karşı direnç

Cercon Kaplama Nedir?

Cercon kaplamalar, dişi sakız seviyesine kadar kapatan restorasyonlardır. Zirkonyum ve seramikten yapılan Cercon, hasarlı bir dişi basit bir şekilde restore etmek veya komşu doğal dişlerle kusursuz bir şekilde uyum sağlamak için kullanılabilir. Diş çürümesinin orijinal dişin çoğunu tahrip ettiği veya dişin büyük bir kısmının travma nedeniyle kırıldığı durumlarda kullanılmaya elverişlidir. Zirkonyum çok güçlü olduğundan, karşıt dişlerde aşınmayı en aza indirir.


Cercon Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Cercon kaplamalar hastalara birçok fayda sunar. Zirkonyumdan üretildiği için oldukça dayanıklıdır ve saydam yapısıyla doğal dişlerin görüntüsüne daha iyi uyum sağlar. Renginden dolayı doğal diş minesine benzer. Metal taban kullanımı gerektirmez. Akrilik veya kompozit seramik kaplamalara kıyasla lekelenmeye karşı daha dayanıklıdır. Biyolojik olarak uyumludur ve ağızda uzun süre kalması sağlık açısından güvenlidir. Sıcaklık değişimlerine karşı dayanıklılığı fazladır. Böylece, diğer kaplama tiplerinde oluşabilen ısıya karşı aşırı duyarlılık sıklığını azaltır. Cercon kaplama son derece dayanıklıdır ve porselenden beş kat daha güçlüdür. Bu nedenle, diğer kaplama malzemeleriyle ilgili problemleri olan veya diş sıkma/ gıcırdatma sorunu olan hastalar için daha iyi bir seçenek olabilir.


Cercon Kaplama İçin Neden Dental Group Hospitadent’i Seçmelisiniz?

Cercon kaplamalar çok güçlü ve dayanıklı olmasına rağmen, malzemenin mekanik ve kimyasal özellikleri, deneyimli bir diş hekimi tarafından uygulanmasını gerektirir. Tasarım ve üretim aşamasındaki yanlış teknikler, çatlamaya neden olabilecek mikroskobik kusurlara neden olabilir. Bu nedenle, hem estetik hem de uzun ömürlü kullanım isteyen hastalar için bir profesyonelden tedavi almak önemlidir.

Dental Group Hospitadent’in alanında uzman hekimleri ve modern ekipmanlarla donatılmış şubelerinde, cercon kaplama ve diğer restoratif uygulamaları güvenle yaptırabilirsiniz.

Cercon Kaplama Ne Kadar Sürer?

Diğer kaplamalarla aynı sürede gerçekleştirilir. Ağız içi duruma ve yapılacak diş sayısına göre uzman hekim muayenesi sonrasında süre belirlenmektedir.

Cercon Kaplama Nasıl Yapılır?

Cercon kaplamanın yapım süreci, metal kaplama işleminden çok daha az karmaşıktır. Dişlerin büyüklüğü, şekli, rengi ve konumuna ek olarak gülüş, konuşma ve dudak pozisyonu değerlendirildikten sonra, bir model oluşturulur. Bu model, herhangi bir tedaviye başlamadan önce yeni dişlerin nasıl olacağını görmeyi sağlar.

Dişin kalıbı alındıktan sonra dökümü yapılır. Protez teknisyeni daha sonra kalıbı kesitler halinde keser ve lazer, teknolojisi kullanarak tarar. Daha sonra taramayı tasarlayan CAD yazılımı ile tarama bir bilgisayara yüklenir. Tasarımdan sonra cercon kaplama en hassas makineler ile şekillendirilir. Hazırlanan kaplama, gülüşü, konuşmayı ve ısırmayı değerlendirmek için denenir. Gerekli ayarlamalardan sonra, cercon kaplama dişe kalıcı olarak yapıştırılır ve diğer doğal dişlerinizle sorunsuz bir şekilde uyum sağlar.

Cercon Kaplama Güvenli midir?

Cercon kaplama son derece güvenli bir kaplama çeşididir ve öne çıkan özellikleri şunlardır:

  • Orijinal dişi andıran doğal bir görünüm yaratır.
  • Porselen restorasyonlardan daha güçlüdür.
  • Çiğneme verimliliğini artırır.
  • Öğütme veya kenetleme sorunu olan hastalar için uygundur.
  • Kahve, çay, sigara dumanı gibi sebeplerden kaynaklı lekelenmelere karşı dayanıklıdır.

ÜCRETSİZ

SORU SORUN!

×MENÜ Anasayfa Kurumsal Hizmetlerimiz Hekimlerimiz Kampanyalar Makaleler İletişim