Diş Apsesi / Diş İltihabı

Diş sağlığını ilgilendiren problemlerin en başında hastaları en çok rahatsız eden diş apsesi ve diş iltihabı durumları yer almaktadır. İki tür diş apsesi vardır. Bunlardan biri diş kökünde diğeri ise dişle diş eti arasında oluşan apsedir. Apse halk arasında irin olarak adlandırılsa da vücudun savunma sisteminde kullandığı akyuvarlar, ölü doku ve bakterilerden oluşan kötü kokulu bir sıvı olarak tanımlanabilir. Bakterilerin neden olduğu bu enfeksiyon durumu dişte ya da diş yakınlarında oluşabilmektedir. Diş kökünde ya da diş ile diş eti arasında oluşabilen apse şişliğe eşlik eden ağrı ile kendini belli etmektedir.

Diş Apsesi ve Diş İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Diş kökünde meydana gelen apse türü genellikle daha önce gerçekleşmiş olan bir diş tedavisi ya da tedavi edilmemiş bir çürük nedeniyle oluşabilir. Diş ve diş eti arasında meydana gelen apse ise daha çok ağız bakımının yetersiz olduğu durumlarda gelişir. Dişte ya da yakın çevresinde hissedilen zonklama şeklindeki ağrı, sıcak ya da soğuk yiyecek ya da içecek tüketildiğinde ani hassasiyet oluşması, çiğneme sırasında meydana gelen ağrı, boyun bölgesindeki lenf bezlerinde şişlik hatta tüm vücudu etkisi altına almış olan yüksek ateş diş apsesi ve diş iltihabı belirtileri arasında yer almaktadır.
Diş Apsesi ve İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Diş apse ve diş iltihabı, hastaların yaşam konforunu etkilediğinden Dental Group Hospitadent uzman hekimleri tarafından ilk etapta diş bölgesinin iltihaptan arındırılması gerçekleştirilir. Sonrasında ise gereken yan tedavilere geçilir. Diş kökünde meydana gelmiş olan enfeksiyon durumlarında kök kanal tedavisi en sık uygulanan tedavi yöntemleri arasındadır. Uzman hekim tarafından gerçekleştirilen tedavi ile dişin içerisindeki kanallar temizlenir. İlaç kullanımının gerektiği durumlarda uzman hekim tarafından ilaç reçete edilebilir. Diş kökündeki apse cerrahi müdahaleyi gerektiriyorsa endodonti uzmanı tarafından ağız cerrahisi uzmanına yönlendirme yapılabilir. Kök kanal tedavisinin mümkün olmadığı durumlarda dişin çekilmesi gerekebilir. Diş ve diş eti arasındaki apseye ilk müdahale ise ilk olarak apsenin temizlenmesi ile gerçekleştirilir. Gereken durumlarda anestezi uygulanabilir.

Diş Enfeksiyonu Ne Kadar Sürede İyileşir?

İltihap ve apsenin diş kökünden ya da diş etinden temizlenmesini takip eden süreçte gereken durumlarda 6 ay içerinde radyolojik görüntüleme ile dişin durumu ve enfeksiyonun tekrar edip etmediği kontrol edilebilir. Diş kökündeki ya da etindeki apsenin temizlenmesi için bazen uzman hekim tarafından gerekli görüldüğü takdirde ameliyat da önerilebilmektedir. Diş etinin dokusu eski formuna kavuşturularak hastanın sağlıklı ve konforlu hayatına dönmesi sağlanır. Hastanın gündelik yaşamında sahip olduğu konforunu geri kazanabilmesi için uzman hekimin tavsiyelerine uyması tedavi sürecini hızlandıran etkenler arasında yer almaktadır. Ağız bakımına ve hijyenine özen gösteren hastaların iyileşme süreçlerinde daha hızlı ilerleme kaydettikleri gözlenmiştir.

Apse ve İltihap Sonrası Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Apse ve iltihap durumlarında tedavi sonrasında yeniden aynı sorunla karşılaşılmaması için eski alışkanların terk edilmesi büyük önem taşımaktadır. Özellikle çocuklarda ağız bakımı son derece önemlidir. Dişlerin düzenli olarak fırçalanması hatta gerekiyorsa gargara yapılması önerilebilmektedir.

Özellikle çocukların şekerli gıdalardan uzak durması istenir. Tedavi edilmeyen diş iltihaplarının çevre bölgelere yayılacağı unutulmamalıdır. Tüm vücudu etkileyen diş apsesi ya da iltihabı durumlarında oluşabilecek ateş yükselmelerinde bir dâhiliye doktoruna ya da hasta çocuk ise uzman doktora başvurmak sürecin sağlıklı atlatılmasına katkıda bulunacaktır. İleri teknolojiye sahip cihazların ve modern malzemelerin kullanıldığı Dental Group Hospitadent hastanelerinde uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen tüm tedavi süreçleri kişiye ve rahatsızlığa özeldir.

ÜCRETSİZ

SORU SORUN!

×MENÜ Anasayfa Kurumsal Hizmetlerimiz Hekimlerimiz Kampanyalar Makaleler İletişim