Diş eti Çekilmesi


Güzel bir gülüşün önündeki en büyük engellerden biri sağlıksız ve çekilmiş diş etleridir. Ağız sağlığında en az dişler kadar önemli bir faktör olan diş etlerinin kimi zaman diş eti hastalıkları kimi zaman da genetik, hijyenik olmayan kaplamalar ve sert fırçalamalar gibi sebeplerle çekilmesiyle kişiler hem estetik hem de sağlık yönünden bazı sorunlarla karşılaşabilmektedirler. 


Diş eti çekilmeleri de dahil olmak üzere tüm diş ve diş eti problemlerinizde yanınızda olan Dental Group Hospitadent, tüm şubelerinde, uzman ve nitelikli hekim kadrosuyla, son teknolojinin ışığında hizmet vermektedir.


Diş eti neden çekilir?


 1. Ağız hijyenine gerekli önemin verilmemesi sonucu oluşan diş taşları diş eti çekilmesine neden olabilmektedir.
 2. İlerlemiş diş eti hastalıkları hem diş eti çekilmelerine hem de buna bağlı olarak dişlerin sallanması ve kaybına neden olabilmektedir.
 3. Diş sıkma, diş gıcırdatma gibi dişler üzerinde aşırı kuvvet uygulanmasına neden olan alışkanlıklardan dolayı diş etleri çekilebilmektedir.
 4. Çok sert hareketlerle ya da aşırı sert fırçalarla yapılan diş fırçalamaları da diş eti çekilmelerine sebep olmaktadır.
 5. Ağızda uygun ve doğru olarak yapılmamış ya da zamanla deforme olmuş ve hijyenik olmayan kaplamalar, dolgular gibi restorasyonların varlığı bir diğer diş eti çekilmesi sebebidir.
 6. Genetik faktörlere bağlı olarak diş eti çekilmelerine yatkınlık artabilmektedir.
 7. Frenulum adı verilen dudak ve diş eti arasındaki kas bağlantılarının aşırı kuvvetli olması da yine diş eti çekilmelerine sebebiyet verebilmektedir.

Dişlerdeki konum bozuklukları da zaman zaman diş eti çekilmelerine neden olabilmektedir.

Diş eti çekilmeleri nelere sebep olur?


Diş eti çekilmeleri sonucu kök yüzeyleri açığa çıkmaya başlar ve dentin hassasiyeti olarak adlandırılan durum ortaya çıkar. Bu durumlarda özellikle sıcak ve soğuk gıdaların tüketiminde şiddetli bir acı hissi duyulabilir.


Aynı zamanda açığa çıkan kök yüzeye çürüklere ve aşınmalara açık haldedir. Diş eti çekilmelerinin uzun süre tedavi edilmediği durumlarda oluşan kök çürükleri ve aşınmaları dişlerin kaybına neden olabilmektedir.


Diş eti çekilmeleri sonucu bakterilerin tutunabileceği ve birikintilerin oluşabileceği daha fazla yüzey ve alanlar ortaya çıkar. Böyle durumlarda kimi zaman bu birikintiler ağız kokularına ve ağızda kötü tatların oluşumuna neden olabilmektedir.


Diş eti çekilmeleri sonucunda dişlerin tutunduğu alveol kemik de zaman içinde kaybolur. Böyle durumlarda dişlerde sallanmalar görülmeye

başlanır ve ilerleyen dönemlerde dişlerin tutunacağı yeterli doku kalmadığında dişler kaybedilebilmektedir.


Bunların yanında gülüş estetiğinin sağlanmasında dişler kadar diş etlerinin görünümü de önemlidir. Çekilmiş diş etlerinin neden olduğu boşluk ve gölgeler gülüş estetiğini olumsuz yönde etkilemektedir.


Sağlıklı diş eti nasıl görünür?


Sağlıklı diş eti dişin mine seviyesinde, genellikle açık pembe renkte, düz ve hafif mat ve pütürlü görünümdedir. Diş etinin kırmızı, parlak, şiş ve kanamalı olduğu durumlarda diş eti sağlığında problemler oluşmaya başlamış demektir.


Diş eti hastalıkları nelerdir?


Diş eti hastalıkları kimi zaman basit diş temizliğiyle giderilebilecek seviyedeyken kimi zaman da cerrahi müdahaleleri gerektirecek kadar ilerlemiş olabilmektedirler. Diş eti çekilmelerinin sebepleri arasında en önemlisi diş eti hastalıklarıdır. Zamanında müdahale edilmeyen diş eti hastalıkları sadece bir dişin değil, kimi zaman tüm dişlerin kaybıyla dahi sonuçlanabilmektedir.


Diş etinin kanamalı olduğu, plak ve diş taşı varlığı sebebiyle oluşan basit diş eti hastalığına ''gingivitis'' adı verilir. Gingivitiste henüz diş eti ve diş kökünü saran alveol kemiğinde çekilmeler görülmemektedir. Fakat tedavi edilmeyen ve ağız hijyeninin sağlanamadığı gingivitisler ilerleyerek ''periodontitis'' adı verilen ve diş kayıplarına kadar gidebilen ileri seviyeli diş eti hastalıklarına dönüşebilirler.


Periodontitisler kimi zaman agresif seyirli olup çok hızlı bir şekilde diş eti ve kemiğin çekilmesine, bunlara bağlı olarak dişlerde sallanma ve kayıplara neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra daha yavaş seyreden periodontitislerde yıllar içerisinde yine büyük ölçüde diş eti ve alveol kemiği kaybı görülmektedir.


Ağız içindeki bakteri birikimlerine bağlı olarak gelişen bu hastalıklar haricinde görülen diş eti çekilmeleri de diş eti hastalıkları arasında sayılmaktadır.

 

 

Diş eti çekilmelerinin sebepleri nasıl ortadan kaldırılır?


 1. Diş eti çekilmelerinin tedavileri başlamadan önce mutlaka çekilmenin sebebi doğru şekilde belirlenmelidir. Yapılacak tedavi şekline diş eti çekilmelerinin sebebini belirleyerek karar verilmektedir. Bunun için detaylı bir ağız içi muayene yapılır. Diş eti çekilmesinin seviyesinin belirlenmesi için radyografik görüntülerden yani röntgen filmlerinden de faydalanılır.
 2. İyi bir ağız hijyeninin sağlanması diş eti çekilmelerinin tedavisi için son derece önemlidir. Eğer hastada ağız hijyeni iyi bir noktaya getirilemezse yapılan tedavilerin başarılı olamaması mümkün olmaktadır. Bu sebeple öncelikle hastaya iyi bir ağız hijyeni eğitimi verilmektedir.
 3. Diş eti çekilmelerinin sebebi diş taşları ise diş taşı temizliği işlemleri uygulanmaktadır. Bu diş taşları kimi zaman diş eti seviyesinin üstünde görülürken kimi zaman da diş eti seviyesinin altındadır. Eğer diş taşları diş eti seviyesinin altındaysa ve kök yüzeyindeyse özel olarak tasarlanmış küretlerle küretaj işlemi gerçekleştirilebilmektedir.
 4. Diş eti çekilmelerine sebep olan faktör aşırı kuvvetli dudak-diş eti bağlantıları yani frenulumlarsa, frenektomi adı verilen küçük bir cerrahi işlemle bunların konumu düzenlenir.
 5. Eğer diş eti çekilmelerine eski dolgular ve kaplamalar gibi hijyenik olmayan uygulamalar neden oluyorsa öncelikle bunların ağızdan uzaklaştırılması gerekmektedir.
 6. Diş sıkma ve gıcırdatma gibi alışkanlıklar nedeniyle diş etleri çekilmekteyse öncelikle bu alışkanlıkların giderilmesine yönelik uygulamalar yapılmaktadır.
 7. Diş eti çekilmeleri periodontitis adı verilen ileri derecedeki diş eti hastalıklarından kaynaklanıyorsa, bu hastalıkların tedavileri yapıldıktan sonra çekilen diş etinin yerine konulacağı tedavi aşamalarına geçilmektedir.
 8. Diş eti çekilmelerine neden olan etkenlere yönelik tedavilerin yanında, bu çekilmelerden kaynaklı diş hassasiyetilerinin tedavisine yönelik girişimler de uygulanabilmektedir.

Diş eti çekilmeleri nasıl tedavi edilir?


Diş eti çekilmelerine sebep olan etkenler ortadan kaldırıldıktan ve ağız hijyenine yönelik tedaviler tamamlandıktan sonra kaybolan diş eti dokusu ''bağ dokusu grefti uygulamaları'' adı verilen bir çeşit diş eti cerrahisi işlemi ile onarılabilmektedir. Kaybolan diş eti dokusunun yerine konulan bu dokular genellikle üst azı dişlerin arkasındaki damak bölgesinden alınmaktadır.


Diş eti çekilmeleri nasıl önlenir?


 • Diş eti çekilmelerine karşı alınabilecek en önemli önlem iyi bir ağız hijyeni sağlamaktır. Bu da ancak düzenli ve doğru bir şekilde diş fırçalamak ve diş ipi kullanmakla mümkün olmaktadır.
 • Diş fırçalama sırasında aşırı sert hareketlerden kaçınılmalı ve çok sert kılları olan diş fırçaları kullanılmamalıdır.
 • Diş sıkma ve gıcırdatma gibi alışkanlıklar mevcutsa bunların çözümü sağlanmalıdır.
 • Eğer diş etlerinde kanama gibi diş eti hastalığı belirtileri varsa hekime başvurulmalıdır.
 • Ağızda diş taşı ya da kenar birikimi yapabilen dolgu, kaplama gibi restorasyonlar varsa zaman kaybetmeden diş hekimine başvurulması gerekir.
 • Hiçbir problem görülmese dahi diş eti hastalıkları ve diş eti çekilmelerinin erken teşhisi için yılda 2 kere yapılacak diş hekimi kontrolleri önem taşımaktadır.
 • Dental Group Hospitadent nitelikli hekim kadrosu ve son teknolojiye uygun olarak hazırlanan klinik ortamlarıyla her türlü ağız ve diş sağlığı sorunuzda konforlu ve rahat bir tedavi sağlamak için çalışmaktadır.

ÜCRETSİZ

SORU SORUN!

×MENÜ Anasayfa Kurumsal Hizmetlerimiz Hekimlerimiz Kampanyalar Makaleler İletişim